מחשוב ענן קצת היסטוריה – איך הכול התחיל ?

המשמעות שעומדת מאחורי מחשוב ענן, שיתוף משאבים בין צרכנים שונים, אינה חדשה בעולם המחשוב.

כבר בשנות ה – 60, תומאס ווטסון המייסד של חברת IBM דיבר על חזון של מחשב בודד אשר יספק כוח מחשוב או שירותי מחשוב מתקדמים לעולם כולו. חזון זה בא לידי ביטוי לאחר הצגת המחשב האישי ומערכת ההפעלה DOS על ידי ביל גייטס, מייסד Microsoft, באמצעות 5 מחשבים מרוחקים בעולם.

מיקור חוץ של תשתיות ומערכות מחשוב

החל משנות ה – 90 החלה מגמה של מיקור חוץ של תשתיות ומערכות מחשוב מתקדמות אשר דרשו כוח אדם רב, מיומן וזמין. צרכים פרטיים או חברות קטנות-בינוניות, לא יכלו להחזיק את כוח אדם זה (או את המערכות הדרושות) ולכן החלה מגמה של מיקור חוץ לאירוח יישומים, נתונים ומידע עבור קהל צרכנים זה במתכונת חודשית/שנתית.

אמזון מציגה מודל לענן מחשוב המבוסס על Web Services

בשנת 2002 חברת אמזון פיתחה מודל לענן מחשוב המבוסס כולו על Web Services. בתוך זמן קצר, חברות נוספות (כמו IBM ו – Salesforce ) פיתחו מודלים נוספים למחשוב ענן כאשר בעשור האחרון השימוש בתפיסת SaaS (פתרונות תוכנה כשירות) גדל בצורה משמעותית בעיקר הודות לחברת Salesforce.

בשנת 2008, חברת MicroSoft הציגה את פלטפורמת המחשוב ענן שלה, תחת המותג Azure. בשנת 2012 חברת Google הציגה את Google Drive שירות אחסון קבצים וסינכרוניזציה אשר מאפשר למשתמשים לאחסן ולשתף קבצי Office שונים.